2010 Outlaw Series Results


Outlaw Trials Series. Final Standings 2010
Vintage A                                                 Points
                                                  Round: 1  2  3  Total
 1   Dave Bissenden    Victoria, BC       Yamaha        11 15 13   39
 2   Steve Fracy       Shawnigan, BC      Fantic        15  0  0   15
 3   Don Doerksen      Mission, BC        Ossa           0  0 15   15
 4   Andrew Watson     Victoria, BC       Montesa       13  0  0   13
 5   Bob Clark         Coquitlam. BC      Yamaha         0  0 11   11

Vintage B
 1   Mark ONeill       Medicine Hat AB    Yamaha        11 13  9   33
 2   Steve Richardson  Gambier Isl, BC    Yamaha         8 11  7   26
 3   Brett Clark       Coquitlam, BC      Bultaco       13  0 11   24
 4   Harold Pospisil   Edmonton, AB       Yamaha         0 15  8   23
 5   Doug Harrish      Edmonton, AB       Honda          0 15  0   15
 6   Hank Lovett       Victoria, BC       Honda         15  0  0   15
 7   Lawrence Jacodics OK Falls, BC       Honda          0  0 13   13
 8   Mark Clement      Victoria, BC       Honda          9  0  0    9
 9   Dave Jenson       Victoria, BC       Bultaco        7  0  0    7
10   Al Jacodics       OK Falls, BC       Honda          0  0  6    6

Junior Class
 1   Max  Jones        Calgary, AB        Sherco        13 15 11   39
 2   Ben Pospisil      Edmonton, AB       Beta          15  0  0   15
 3   Ken Knight        Okitoks, AB        Gas Gas        0  0 15   15
 4   Jake Ranger       Drayton Valley, AB Beta           0 13  0   13
 5   Ian Porteous      Edmonton, AB       Sherco         0  0 13   13
 6   John Bray                                           0 11  0   11
 7   Derek Nimmo       Okitoks, AB        Beta           0  0  9    9
 8   Harly Seaman      Sorrento, BC       Gas Gas        0  0  8    8
 9   Dean Seaman       Sorrento, BC       Gas Gas        0  0  7    7
10   Rob Trottier      Kelowna, BC        Gas Gas        0  0  6    6
11   Steve Jansen      Vancouver, BC      Scorpa         0  0  5    5

Intermediate Class
 1  Mark Oneill        Medicine Hat, AB   Scorpa        11 13 11   35
 2  Ben Pospisil       Edmonton, AB       Beta           0 15 15   30
 3  Alex Walton        Vancouver, BC      Sherco        15  0  0   15
 4  Tanner Nordin      Coquitlam, BC      Beta           0  0 13   13
 5  Kevin Couves       Nanaimo, BC        Gas Gas       13  0  0   13
 6  Robert Lutastik    Edmonton, AB       Gas Gas        0 11  0   11
 7  Trent Baily        Cranbrook, BC      Gas Gas        0  0  9    9

Senior 45 Class
 1  Harold Pospisil   Edmonton, AB        Beta           8 15  9   32
 2  Barry Van As      Kelowna,  BC        Sherco         7  0 15   22
 3  Steve Richardson  Gambier Isl, BC     Sherco         0 11  7   18
 4  Chris Walton      Vancouver           Sherco        15  0  0   15
 5  Chris Wilson      High River, AB      Beta           0  0 13   13
 6  Bob Clark         Coquitlam, BC       Sherco        13  0  0   13
 7  Ken Ristimaki     Kimberly, BC        Sherco         0 13  0   13
 8  Gary Bergen       Saskatoon, SK       Gas Gas        0 13  0   13
9   Brett Clark       Coquitlam, BC       Sherco         0  0 11   11
10  Pete Wilson                                         11  0  0   11
11  John Rebneris                                        9  0  0    9
12  Jim Corkle        Elko, BC            Beta           0  0  8    8

Advanced Class
 1  Mark Gray         Powell River, BC    Beta           0  0 15   15
 2  Christy Williams  Vancouver, BC       Montesa       15  0  0   15
 3  Chris Tronnes     Bentley, AB         Gas Gas        0 15  0   15
 4  John Dearie       Lions Bay, BC       Beta           8  0  6   14
 5  Mike Palzac       Edmonton, AB        Sherco         0 13  0   13
 6  Don Doerksen      Mission, BC         Scorpa         0  0 13   13
 7  Jeff Wark         Victoria,  BC       Gas Gas       13  0  0   13
 8  Rob Healy         Calgary, BC         Gas Gas        4  8  0   12
 9  Matt Fracy        Shawnigan,  BC      Beta          11  0  0   11
10  Andrew James      Kelowna, BC         Beta           0  0 11   11
11  David Tronnes     Bentley, AB         Gas Gas        0 11  0   11
12  Alex Walton       Vancouver, BC       Sherco         0  0  9    9
13  Dallan Salmon     BC                                 9  0  0    9
14  Ty Hartwig        Gwynne, AB          Scorpa         0  9  0    9
15  Craig Parfitt     Sherwood Park, AB   Beta           0  0  8    8
16  Sean Duhamel      Victoria, BC        Gas Gas        7  0  0    7
17  Hardy Hartwig     Gwynne, AB          Scorpa         0  7  0    7
18  Chris Walton      Vancouver, BC       Sherco         0  0  7    7
19  Mike Graham       BC                                 6  0  0    6
20  Aaron Fisher      Cobble Hill, BC                    5  0  0    5

Expert
 1  Steve Foord       Calgary, AB        Sherco          0 15 11   26
 2  Jacek Jablonski   Red Deer, AB       Beta            0 13  7   20
 3  Todd Nordin       Coquitlam,  BC     Beta            9  0  8   17
 4  Brandon Wince     Kelowna, BC        Gas Gas         0  0 15   15
 5  Andrew Watson     Victoria, BC       Gas Gas        15  0  0   15
 6  Stan Bakgaard     Portland OR        Sherco          0  0 13   13
 7  Dave Fracy        Victoria, BC       Gas Gas        13  0  0   13
 8  Devon Dargis      Victoria, BC       Gas Gas        11  0  0   11
 9  Ricky Styles      Squamish, BC       Gas Gas         0  0  9    9
              

Home